Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun

Menu

Menu

Mali Müşavir / SPK Bağımsız Denetçi

Menu

Limited Şirketin birden fazla müdürünün bulunması;

Colleagues giving a fist bump

Limited Şirketin birden fazla müdürünün bulunması hâlinde, bunlardan biri, şirketin ortağı olup olmadığına bakılmaksızın, genel kurul tarafından müdürler kurulu başkanı olarak atanır. Müdürler kurulu başkanı şirket kuruluş sözleşmesiyle de atanabilir.

Başkan olan müdür veya tek müdürün bulunması hâlinde bu kişi, genel kurulun toplantıya çağrılması ve genel kurul toplantılarının yürütülmesi konularında olduğu gibi, genel kurul başka yönde bir karar almadığı ya da şirket sözleşmesinde farklı bir düzenleme öngörülmediği takdirde, tüm açıklamaları ve ilanları yapmaya da yetkilidir.

Birden fazla müdürün varlığı hâlinde, bunlar çoğunlukla karar alırlar. Eşitlik hâlinde başkanın oyu üstün sayılır.  Şirket sözleşmesiyle, müdürlerin karar almaları konusunda değişik bir düzenleme öngörülebilir.

Limited Şirketlerin, ilerleyen zamanlarda genel kurulun toplantıya çağrılması ile ilgili  herhangi bir sorun yaşanmaması için, müdürler kurulu başkanını seçerken “ortak olup olmadığı” ve “oy üstünlüğü “ hususuna dikkat etmeleri önemlidir.

 

Semra AYSEVİNÇ

Samsun Ticaret Sicili Müdürü / Mali Müşavir

  • 15 Ocak 2024